Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class 'AGPressGraph\manipulator' does not have a method 'httpsCanonicalURL' in C:\www_apache\lucrurigratis.com\public_html\wp-includes\class-wp-hook.php on line 287

Doneaza si tu 2% pentru LucruriGratis

scris de Cristi Mosora în 17 februarie, 2012

Doneaza 2% pentru LucruriGratis - Exemplu de completare a formularuluiIn perioada 15 februarie – 25 mai, membrii comunitatii LucruriGratis care realizeaza venituri din salarii au posibilitatea sa directioneze catre asociatia noastra non-profit 2% din impozitul pe venit pe care il datoreaza statului. Tot ce trebuie sa faceti pentru a sprijini dezvoltarea proiectului LucruriGratis este sa completati si sa depuneti un formular la administratia financiara de care apartineti.

Cum se completeaza formularul pentru a dona 2% pentru LucruriGratis

Este simplu. De aici puteti sa descarcati si sa scoateti la imprimanta Declaratia 230 (click dreapta->save link as), cu datele asociatiei Departamentul de Binefaceri gata completate. Tot ce va ramane este sa completati cu pix albastru: datele voastre de identificare, suma care reprezinta 2% din impozitul pe venit (imadiat detaliez), si sa o semnati. Puteti sa va ghidati dupa poza pe care am atasat-o mai sus (click pentru marire), care ilustreaza o declaratie completata ca si exemplu.

Pentru a calcula suma, aveti nevoie de fisa fiscala pe anul anterior, primita de la angajator. Calculati cat reprezinta 2% din impozitul datorat (apare pe fisa totalul), si suma obtinuta se trece in formular. Daca nu aveti inca fisa fiscala, sau nu va descurcati cu calculele, puteti sa lasati necompletata acea rubrica. In teorie, organul fiscal va face calculele pentru voi, insa ce e scris de mana noastra, este mai sigur 🙂

Daca nu aveti imprimanta, puteti sa solicitati un formular pentru Declaratia 230 direct de la Administratia Financiara, caz in care va trebui sa completati, pe langa informatiile personale de care am vorbit mai sus, si datele de identificare ale asociatiei noastre:

Denumire: Asociatia Departamentul de Binefaceri
Cod de identificare fiscala: 29459231
Cont Bancar (IBAN): RO94 BTRL 0080 1205 4578 07XX

Cum si unde se depune Declaratia 230

Prima varianta, cea mai sigura, este sa mergeti cu formularul completat in 2 exemplare si sa il depuneti personal, direct la registratura administratiei financiare de care apartineti (unde aveti domiciliul sau unde locuiti efectiv), pana la data de 25 mai. Va trebui sa aveti cartea de identitate la voi, functionarul va inregistra formularele si va va inmana o copie. In felul acesta veti avea dovada oficiala ca ati depus formularul, cu semnatura si stampila.

A doua varianta este sa trimiteti formularul completat (un singur exemplar) prin posta, prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire, pe adresa administratiei financiare  de care apartineti (unde aveti domiciliul). In felul asta veti avea doar dovada ca ati trimis un plic la Administratia Financiara.

Adresele administrațiilor financiare sunt publicate aici.

Doar pentru Brasoveni (din pacate)

Persoanele care locuiesc in Brasov, si nu vor sau nu au timp sa depuna personal formularul la Finante, poti sa mi-l trimita direct mie prin posta, in doua exemplare. Se pare ca am voie sa depun la gramada mai multe formulare de la persoane din Brasov, impreuna cu un borderou semnat si stampilat de catre presedintele asociatiei (adica eu). In felul asta este posibil sa stau doar eu la coada, ca sa nu mai pierdeti si voi timpul, si voi primi si dovada ca s-au depus. Daca preferati aceasta metoda, va rog sa imi spuneti printr-un mail la [email protected], pentru a va da adresa pe care sa imi trimiteti formularele completate.

Din pacate, nu ii pot ajuta in felul acesta decat pe membrii din Brasov, restul de formulare trebuie depuse la administratiile financiare de care apartin cei care le completeaza.

Cam asta ar fi. Va rog sa ma anuntati printr-un comentariu daca intampinati probleme, o sa incercam sa le rezolvam impreuna. Sumele care se doneaza prin aceasta metoda nu sunt mari (daca ai avut un salariu de 700 lei/luna, primim cam 20 lei/an), si nici nu se livreaza pe loc (din experienta, ajung la inceputul anului viitor), insa avem mare nevoie de orice ajutor ca sa reusim sa dezvoltam site-ul si comunitatea. Este una dintre cele 2 metode prin care va spuneam ca puteti sprijini cu bani dezvoltarea proiectului, fara sa va coste nimic, si este pacat sa o irosim.

Cristi Mosora

Recomandă:
Articol din categoria
Comunitate, Noutăţi şi Presă
Încă nu sunt comentarii

Lasă un comentariu

Observaţie: Este permisă codarea XHTML.